Taastatud vana uues looduslähedases kuues

2009-02-19
www.inkodu.ee

sofa-diivan

Kuna valmistan pikeetehnikas mööblikangast, mis ise on üleni naturaalne, siis oli ahvatlus pakkuda samas võtmes ka pehmet mööblit.
Olen märganud, et hinnatakse enam päevi näinud tigudiivanit, mille kangas narmendab ja millest merihein välja turritab, kui vana välja pudeneva poroloniga pehmet mööblit.
Olles ise suur vana mööbli austaja renoveeriksin pigem kogu oma kodus leiduva mööbli kui ostaksin uue. Vana mööblit on lihtne taastada, kuna pehme mööbli karkassid on täispuidust ja neid on lihtne asendada või parandad.
Sama lugu on ka kõva mööbliga, mis vanasti valmistati kas täispuidust või tislerikilbist (puitsõrestik, mis on mõlemalt poolt vineeriga kaetud, ning viimistluseks spoonitud või värvitud).
Ma ei suuda ette kujutadagi tänapaevase mdf- ja saepuruplaadist mööbli taastamist viiekümne aasta pärast. Ilmselt suurt osa praegu loodavast mööblist selleks ajaks säilinud ei ole. Ajalukku jääb vaid märsõna – tarbimisühiskond.

See meriheina sisuga diivan on taastatud vana ja kaetud minu poolt valmistatud naturaalse kangaga.

MÕNED NÄPUNÄITED VANA DIIVANI TAASTAMISEKS!

Minu viimase aja kireks on pehme mööbli taastamine. Päris vedrusidumist ma siinkohal õpetama ei hakka, aga kuidas teha iluravi ja kattekanga vahetust, seda küll.

– eemaldada vana mööblikangas v. kangad
– eemaldada vanad polstrimaterjalid- vatiin, hobusejõhv, merihein jne
– eemaldada vedrusid kattev jutekangas ja vedrud

Ühesõnaga eemaldada kõik, et alleks jääks ainult puitkarkass.

– vajadusel remontida puitkarkass, lisada rihmad või traadid, millele toetuvad vedrud, siduda vedrud (see on kõige aeganõudvam), katta vedrud jutekangaga, lisada meriheina-, hobusejõhvi- ja vatiini kihid, katta aluskangaga ja mööblikangaga.

Ühe diivani taastamine võib võtta aega kuni 1 kuu.

Raskeim ja aeganõudvam osa on vedrude sidumine, milleks on vaja rohkem oskusi. Ka kangavalikul peaks olema veidi silma, sest kanga muster ja mööbli vorm ei tohiks vastuollu sattuda ja üksteist häirima hakata. Kõige lihtsam on järgida traditsioone.

Tulemuses ei pea pettuma!

Eva-Liisa Kriis, tekstiilidisainer